Mik az émelygés okai?
Akik ismerik a klasszikus reggeli rosszullétet, egyet szoktak érteni abban, hogy a név megtévesztő, ugyanis nincs olyan pillanata a napnak, amikor ne lehetnének rosszul – van, aki egész nap rosszul érzi magát, másokra csak este jön rá a hányás és szédülés.
Egészen változatosak lehetnek a tünetek is: némelyeknek csak pár napig kavarog a gyomra, mások hónapokon keresztül kínoz a terhességi hányás minden nap.
A hányingert és szédülést kiválthatja például az alacsony vércukorszint és/vagy a hormonok ingadozása, de nem mindenki szokott rosszul lenni: ne aggódj, ha te megúsztad, vagy csak enyhe tüneteid vannak pár hétig – egyszerűen szerencsés vagy.
Mikor jelentkeznek a terhesség tünetei legkorábban?
Az utolsó menstruációt követő hatodik héten szoktak először kopogtatni a rosszullétek. Legtöbben a 14. hét környékén megszabadulnak tőlük, de néhány esetben végigkísérik az egész várandósságot.
Ha jelentkezne a terhességi hányás
Előfordulhat, hogy rosszul érzed magad, mégis nagyon éhes vagy, pedig úgy nehéz enni, ha mindent kihánysz. Ne aggódj a baba miatt: minden szükséges tápanyagot megkap a növekedéshez – erről gondoskodik a természet! Hacsak nem vagy annyira rosszul, hogy napokig nem tudsz enni, vagy elég folyadékot inni, nincs miért aggódnod.
Edd azt, amit le tudsz küzdeni, még akkor is, ha nem túl változatos az étrended. Pihenj és kérj segítséget a védőnőtől. A sok hányástól ki lehet száradni, amit a száraz ajkakról, a kevés vizeletről, a fáradtságról és a szédülésről lehet felismerni. Ha ilyen komolyra fordul a helyzet, keresd fel az orvosodat, hogy szükség van-e kórházi kezelésre a kiszáradás ellen!
Most következzenek a tanácsok, melyek segíthetnek a reggeli rosszulét, a hányás és a szédülés leküzdésében:
15 tipp a terhességi rosszullét ellen
- Fogyassz könnyű ételeket, lehetőleg két-három óránként. Ha nem tudsz enni, egy kis nádcukor vagy szőlőcukor is segíthet.
- A terhességi rosszullét legtöbbször reggel jelentkezik, mert ilyenkor már valószínűleg régen ettél, és leesett a vércukorszinted. Mielőtt felkelsz, egyél egy kis kétszersültet vagy banánt. Az is segíthet, ha lefekvés előtt eszel egy keveset.
- Válassz a gyomor számára kíméletes, kalóriában gazdag ételeket, például teljes kiőrlésű kenyeret, rizst és krumplit. Az is segíthet, ha két nagyobb étkezés között szénhidrátban gazdag ételeket eszel, például gyümölcsöt vagy egy szendvicset. Olyan gyümölcsöket és zöldségeket fogyassz, amik nem termelnek savat. Kerüld a húst, az erősen fűszerezett, zsíros és bő olajban sült ételeket – helyettük inkább válassz főtt és vegetáriánus ételeket.
- A tested tudja, hogy mit kíván, de próbálj minél egészségesebben és kiegyensúlyozottabban táplálkozni. Olyan dolgokat is megkívánhatsz, amiket egyébként nem szoktál. Néha nyugodtan engedhetsz a kísértésnek, már ha nem rengeteg édességről, rágcsálnivalóról vagy cukros üdítőről van szó.
- Az éjszakai alvás fontos, de nap közben is pihenj, ha van rá lehetőséged. A legtöbb terhes nő hihetetlenül fáradtak a várandósság első heteiben, amitől rosszabbodhat a hányinger. Ha alvási problémáid vannak, itt találsz pár tanácsot, ami segíthet!
- Jótékony hatással lehet a friss levegő és a séta, amelyek például abban is segíthetnek, ha alacsony a vérnyomásod. Ha viszont pont, hogy magas, olvass róla többet itt! A sport ráadásul nemcsak a testedet, de a lelkedet is feltöltheti. Terhes nőként természetesen pár szabályt be kell tartanod, ezekről érdeklődj a védőnőtől!
- Igyál sok vizet, szénsavas vizet vagy tejet, különösen, ha gyakran kínoz hányás és szédülés.
- Kerüld a kávét és a fekete teát, és természetesen az alkoholt. Utóbbi hatásairól itt olvashatsz többet!
- Próbáld ki az akupunktúrát. Van, akinek segít.
- Ne indulj hosszabb autó- vagy hajóutakra, ha hajlamos vagy a rosszullétre.
- Létezik hányinger elleni akupresszúrás karkötő is. Ilyeneket leginkább az internetről tudsz rendelni.
- Kerüld a cigarettafüstöt és a kipufogógázt, az erős illatok és szagok rontanak a helyzeten!
- A rosszullét néha annyira erős, hogy csak gyógyszerrel lehet segíteni rajta –a gyógyszertárakban sok vény nélkül kapható készítményt tartanak –, de mindenképp szólj a terhességedről.
- Fizikális jólléted mellett a lelkedre is figyelj oda, sokat tehetsz a terhességi rosszullét ellen: kerüld a stresszt, lazítsd, meditálj. Ha a lelkedben rend van, az visszahathat a fizikális tüneteidre is.
- Ha semmi más nem segít, fordulj orvoshoz, aki felírhat valamilyen vényköteles gyógyszert, esetleg betegszabadságra is küldhet, ha a panaszaid indokolják. Ha tüneteid rosszabbodnak, például acetonos leheletet érzel, nem csillapodik a hányás és a szédülés, elájulnál, rögtön kérd orvos segítséget, mert lehet, hogy kórházi kezelésre lesz szükséged!
Bár a tünetek kínzóak és megnehezítik a leendő édesanyák helyzetét, a reggeli rosszullétek előbb-utóbb véget érnek majd. Próbálj pozitív maradni, odafigyelni magadra és az egészségedre: ez a rövid, kellemetlen időszak eltörpül majd a boldogság mellett, amelyet érkező gyermeked hozhat.