A terhesség súlygyarapodással jár, ami elengedhetetlen a baba egészséges fejlődéséhez. A plusz kilók száma mindenkinél más, és te is biztosan kíváncsi vagy arra, hogy mi számít „normálisnak”.
Azzal, hogy egy magzat növekszik a testedben, elkerülhetetlen a hízás. Az is lehet, hogy mások kéretlenül véleményt alkotnak a pocakod méretéről vagy akár szemtelenül megkérdezik tőled, hogy mennyit híztál. Ha ez történne, szólj rájuk kedvesen, de határozottan. Nem szükséges 15 percenként ráállnod a mérlegre, akár terhes vagy, akár nem. Az orvosod azért fogja ellenőrzi a súlyodat, mert a túl sok vagy éppen nem elegendő hízásnak egészségügyi kockázatai vannak.
Mennyit kell hízni a terhesség alatt?
Nincs okod a mérleg megszállottjává válni, de azt nem árt tudni, hogy a terhesség alatti túlsúly vagy a nem megfelelő mértékű hízás növelheti a fertőzések és a koraszülés kockázatát. A rövid időn belüli nagy súlygyarapodás a preeklampszia jele is lehet, így erre is érdemes odafigyelni. A terhesség alatti testsúly összefüggésben van a baba születési súlyával, de a te várandósság előtti súlyodtól is függ. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogyha valaki túl sovány, annak többet kell híznia a terhesség alatt, mint annak, aki túlsúlyos. A súlygyarapodásban a genetika is nagy szerepet játszik, szóval tényleg ne hasonlítgasd magad másokhoz. Ha bizonytalan vagy, beszélj az orvosoddal vagy a védőnővel.
Az sem szokatlan, ha a terhesség elején akár 1-2 kilót veszítesz, amennyiben jellemzőek rád a rosszullétek. Ha viszont a hányingered olyan súlyos, hogy nem tudsz megfelelő mennyiségű táplálékot juttatni a szervezetedbe, mindenképp beszélj az orvosoddal, aki tud erre gyógyszert ajánlani.
Mennyit szabad enni a terhesség alatt?
Tévhit, hogy a terhes nőknek kettő helyett kell enniük, de valóban több tápanyagra van szükségük, mint korábban.
Az első trimeszterben elég, ha naponta csak eggyel több gyümölcsöt eszel. A másodikban már beiktathatsz mellé még egy kisétkezést, például egy joghurtot vagy szendvicset. A harmadik trimeszterben pedig plusz két kisétkezés és egy gyümölcs fogyasztása javasolt. Természetesen mindig hallgass a tested jelzéseire, ha több ételre van szükséged az éhség vagy hányinger csillapításához, akkor étkezz gyakrabban! Persze fontos átgondolni, hogy mit eszel. Ha egy kiló édességet falnál fel legszívesebben, érdemes inkább valami táplálóbb alternatívát választani. Ha terhességi cukorbetegséged van, akkor természetesen a megfelelő étrend a legfontosabb, aminek kialakításában az orvosod tud segíteni.
Miből állnak azok a plusz kilók?
A terhességed végén a baba körülbelül 3,5 kg súlynövekedést jelent (ez persze több, ha ikreket vársz). Azonban a testedben sok más dolog is hozzájárul a súlynövekedésedhez. A plusz kilók nagy része folyadékból és vízből áll, ezen felül a méhlepény, a melleid (amelyek közel 1 kg-mal nehezebbek lesznek), a méh és a magzatvíz is hozzájárulnak a terhesség alatti hízáshoz. Ilyenkor zsírraktáraidat is gyarapítod, amelyekre a szoptatás során lesz szükséged.
Ha a súlygyarapodás megvisel érzelmileg
Az orvosod a váradósság során néha ellenőrzi a súlyodat, de nem kell, hogy emiatt aggályaid legyenek a testeddel kapcsolatban. Ez csak és kizárólag a kockázatok megelőzéséről szól. Van, akit izgalommal tölt el, hogy a mérések során láthatja, mennyit változott a teste az előző alkalom óta, másokat viszont ez a procedúra érzelmileg nagyon megviseli. Mindannyian máshogy viszonyulunk a saját testünkhöz és másképp érezzük magunkat, amikor mások előtt kell ráállni a mérlegre. Azonban az orvosnál sosem szabad azt éreznünk, hogy ítélkeznek felettünk, hiszen azért vagyunk ott, hogy szakmai támogatást kapjunk és szükség esetén egy dietetikus is tudjon nekünk segíteni.
Ha a súlyod vagy étkezési szokásaid számodra nehéz témát jelentenek, akkor ezt már az első alkalommal jelezd orvosodnak és a védőnőnek. Nehéz lehet következtetni arra, hogy a terhesség hogyan hat egy meglévő vagy korábbi étkezési zavarra. Vannak, akiknek csökken a táplálkozási zavaruk a várandósság alatt, másoknál viszont pont ez hozza elő. Az orvosok nem feltétlenül tesznek fel erre vonatkozó kérdéseket, így fennáll annak a veszélye, hogy észrevétlen marad. Ha korábban már kezeltek táplálkozási zavarokkal, akkor kérj újra segítséget.
Fókuszálj a jó közérzetre
A legjobb tippünk, hogy a kilók helyett fókuszálj olyan dolgokra, amik feltöltenek testileg és lelkileg is. Nyilván te tudod a legjobban, hogy ez számodra mit jelent, de a friss levegő, nagy séták, kedvenc zenéid, finom ételek, a barátokkal töltött idő és egy szeretett személy érintése mind jó hatással vannak a testedre és a lelkedre is. Törekedj arra, hogy minden napban legyen valami, ami boldoggá tesz. És engedd meg magadnak, hogy időként rácsodálkozz arra a hihetetlen tényre, hogy a testedben éppen egy élet növekszik, ahelyett, hogy a változással járó plusz kilókra gondolnál.