Kétségtelen, hogy ijesztő egy olyan dologra várni, amit igazából nem te irányítasz, ezért hoztunk néhány tanácsot, amik jól jöhetnek a vajúdás során. Ha tisztában vagy a fájdalom eredetével, miértjével, akkor könnyebben fel is tudsz készülni a kezelésére.
A szülési fájdalmakra hatással van az egészségügyi állapotod, a vajúdás hosszúsága, és a méhösszehúzódások is. Befolyásolhatja az is, hogy milyen támogatást kapsz, és hogyan gondolkodsz a folyamat során.
Relaxációs és légzőgyakorlatok
A fájdalomra testünk természetesen reakciója az, hogy megfeszül, de ez a szülés során kontraproduktív lehet. Azonban a megfelelő légzési és relaxációs technikák elsajátításával megakadályozhatod ezt, és hatékonyan csillapíthatod a fájdalmat is. A legközelebbi alkalommal, amikor injekciót kapsz, vagy bevered a kislábujjad az ágy szélébe, figyeld meg, hogy a tested ösztönösen feszülni akar és visszatartod a lélegzeted. Ehelyett kezdj el tudatosan az orrodon keresztül, egyenletesen lélegezni, és a fájdalom máris kezelhetőbbé válik. A mély légzés során a tüdőd teljesen megtöltődik levegővel, oxigénhez juttatva a szervezeted, ami az energiaszintedet és az állóképességedet is növeli. Ez a tudás a szülés során is hasznosítható.
Gyakorlás teszi a mestert, és ez akkor is igaz, ha a megfelelő légzés és ellazulás képességét egy olyan intenzív helyzetben szeretnéd kamatoztatni, mint a szülés. Sosem késő elkezdeni, de javasoljuk, hogy már a terhesség korai szakaszában kezd el a gyakorlást. Az is segíthet, ha bevonod azt a személyt, aki veled lesz a szülőszobában, így a legfájdalmasabb pillanatokban, amikor nem tudsz erre koncentrálni, ő támogathat és segíthet kontrollálni a légzésed. A technika elsajátításában védőnőd vagy orvosod segítségét is kérheted.
Az összehúzódások kezelése
Biztosan hallottad már, hogy a szülési fájdalmakat nem lehet máshoz hasonlítani, és sajnos mi sem tudjuk azt mondani, hogy ez nem igaz. Azonban az különbözteti meg más fájdalmaktól, hogy ez nem azt jelenti, hogy valami probléma van a testedben, hanem azt, hogy hamarosan a kezedben tarthatod kisbabádat. Próbáld meg a fájdalmat úgy felfogni, mint hatalmas erőt ahhoz, hogy világra hozd gyermeked, és koncentrálj arra, hogy az a rész, amikor a fájdalmak a legintenzívebbek, gyorsabban elmúlik, mint gondolnád.
A szülési fájdalmat könnyebb kezelni, ha:
• az összehúzódások között gyakorlod az ellazulást;
• csak az aktuális vagy következő összehúzódásra koncentrálsz az egész vajúdási folyamat helyett;
• arra gondolsz, hogy hamarosan a kezedben tarthatod a kisbabádat;
• hallgatsz a testedre, hidd el, tudja mit kell tennie;
• mélyen és tudatosan lélegzel;
• tudatosítod, hogy a szervezeted fájdalomcsillapító anyagokat (endorfinokat) termel, amik segítenek, amikor a fájdalom túl erős (hatásuk még a szülés után is érzékelhető);
• partneredtől vagy közeli hozzátartozódtól aktív támogatást kapsz – tanulmányok is megerősítik, hogy ez valóban enyhíti az összehúzódások fájdalmát;
• valaki masszíroz a vajúdás alatt, ami szintén enyhíti a fájdalmat és erősíti a közelség érzését (a partneredhez való közelség az oxitocin termelésében is segíti, ami serkenti az összehúzódásokat);
• elengedsz minden elvárást a vajúdással kapcsolatban, és elfogadod azt, ami éppen történik;
• nem utasítod el büszkeségből a fájdalomcsillapítást;
• előzetesen tájékozódsz a fájdalomcsillapítás fajtáiról és arról, hogy milyen folyamatok zajlanak le a testedben a szülés során.
Szülésfelkészítő tanfolyamok
A szülésre való felkészülésre számos módszer van, amiket tanfolyamokon is elsajátíthatsz. Ezek a szülésfelkészítő tanfolyamok a szüléssel, az első otthon töltött időszakkal és a partner szerepével foglalkoznak. Céljuk, hogy növeljék az önbizalmat és biztonságérzetet a szülés és a szülővé válás előtt, felkészítve, hogy mi vár rátok anyaként, apaként. Ez egy jó alkalom arra is, hogy találkozz hozzád hasonló leendő szülőkkel, akikkel beszélgethetsz és megoszthatjátok egymással tapasztalataitokat.
Érdemes a védőnőd tanácsát is kikérned, aki segíthet megismerni az otthon is végezhető gyakorlatokat, valamint biztosan tud számodra megfelelő tanfolyamokat is ajánlani.
Szülési terv
A szülésre való felkészülésnek fontos része, hogy utánaolvass a fájdalomcsillapítás különböző módszereinek és átgondold, hogy mit szeretnél. A következő lépés, hogy írj egy szülési tervet, ami tartalmazza az általad legfontosabbnak vélt dolgokat, amikről szeretnéd, hogy a kórházi személyzet értesüljön. Ebbe kerüljenek bele azok a dolgok is, amiket nem szeretnél, valamint a félelmeid, aggályaid is. Ezeket nem mindig könnyű elmagyarázni, főleg akkor, ha épp egy összehúzódás közepén vagy. Ezért tanácsoljuk, hogy az a személy is olvassa el szülési tervedet, aki bent lesz veled a szülőszobában, így ő is tud beszélni a nevedben, amikor épp a fájdalom kezelésére koncentrálsz. Hosszú novella helyett egy átlátható listát írj, amit a kórházi dolgozók is gyorsan át tudnak nézni szükség esetén.
Minőségi pihenés és étkezés
Biztosan hallottad már azt is, hogy a szülés legalább annyi energiát igényel, mint egy maratonfutás. Egy maratont sem lehet lefutni minőségi étkezés és megfelelő mennyiségű pihenés nélkül. Javasoljuk, hogy egyél minél több lassan felszívódó szénhidrátot, amik támogatják az állóképességedet. A szülés előtt érdemes az étkezésedbe több zabkását és teljes kiőrlésű gabonafélét csempészni, és csökkenteni a tészta és fehér kenyér mennyiségét. Persze ez nem jelenti azt, hogy időnként ne ülhetnél le a TV elé egy kis csokival, ha ez segít kikapcsolódni.
Aquafitness, kismamajóga és masszázs
Persze a pihenés mellett a testmozgásra is fontos időt szánni, ami nemcsak abban segít, hogy fitt maradj, de a szülési folyamatot is gyorsabbá teheti és csökkentheti a komplikációk kialakulásának esélyét. Természetesen nem ilyenkor kell a legnagyobb célokat kitűzni magad elé. A lényeg az, hogy válassz egy olyan mozgásformát, amit várandósságod során kényelmesen tudsz végezni és feltölt energiával.
Amikor a hasad már egyre nehezebb, jó ötlet lehet az aquafitness. A vízben szabadon mozoghatsz, miközben nem terheled a hátadat és a gerincedet.
A kismamajóga szintén egy kíméletes mozgásforma. Segíthet a helyes légzés elsajátításában, javítja a mozgékonyságot és ellazítja a tested, ami a szülési folyamatot is megkönnyítheti. Ráadásul sok várandósoknak szánt jógapóz akár szülési pozícióként is alkalmazható. Fontos, hogy ne erőltess semmit, ami nem esik jól. Az sem baj, ha egy órán keresztül csak fekszel a szőnyegen, mert így is lehetőséget teremtettél arra, hogy ellazulj és befelé fordulj.
Minél közelebb vagy a várandósságod végéhez, tested annál fáradékonyabb és érzékenyebb lesz. A masszázs oxitocint szabadít fel, emiatt fájdalomcsillapító hatású. A gyengéd mozdulatok beindítják a vérkeringést, ami enyhíti a pocakod nehézségével járó kellemetlenségek egy részét. Mielőtt kiválasztanád masszőröd vagy masszázsterapeutád, járj utána, hogy van-e olyan speciális masszázsasztala, amin kényelmesen feküdhetsz.
Azonban nem feltétlen kell masszőrhöz menned. A masszázs a szülésnél is hasznos, így jó, ha azzal gyakorolsz, aki bent lesz veled a szülőszobában. Így párod is úgy érezheti, hogy aktívabb résztvevője a várandósságnak. A masszázzsal kapcsolatban a védőnőtől is kérhettek tanácsot, valamint általában a Lamaze-tanfolyamoknak is része.
Azt a tanácsot, hogy olyan tempóban és mennyiségben mozogj, amennyi jól esik, a terhesség végéig fogadd meg. (Feltéve, ha nem állnak fent olyan komplikációk, amik megtiltják a mozgást.) Azonban más fárasztó fizikai terheléshez, például a takarításhoz és a bevásárlószatyrok cipeléséhez kérj inkább segítséget!
Mi az a Lamaze-tanfolyam?
A Lamaze-tanfolyamokon megtanulhatod, hogyan kezeld a szülési fájdalmakat, célja egy pozitívabb szülésélmény elősegítése. A légzés fontos része a tanfolyamoknak, de olyan technikákat is tanítanak, amelyek segítenek a mentális felkészülésben és a relaxációban, a stressz csökkentésében. A Lamaze-tanfolyamokon párod vagy egy közeli barátod szerepe is fontos, mivel azt is megtanulhatjátok közösen, hogy egy kismamát milyen módszerekkel lehet a legjobban támogatni. Ezeken felül segíthet a szüléstől való félelmek enyhítésében azzal is, hogy többet megtudhatsz a szülésről, tisztább képet kaphatsz arról, hogy mi is zajlik a testedben. Ezeket a tanfolyamokat a szülés előtti 1-2 hónapban javasolják.
Ha esetleg nem szeretnél csoportos órákon részt venni, nézz utána, hogy milyen online lehetőségek vannak!