first_midwife_image

Az első látogatás a védőnőnél: minden, amit tudni érdemes

A várandósság izgalmas időszaka sok új tapasztalattal és kérdéssel jár. Mikor kell először találkozni vele? Hány alkalommal a 9 hónap alatt? Mi történik a találkozókon? Plósz Mariann védőnő megosztotta velünk a legfontosabb tudnivalókat.

A védőnő választása

A védőnő nem szabadon választható, hanem területileg illetékes. A lakcím alapján kijelölt védőnő elérhetősége a területi védőnő kereső segítségével található meg.

Mikor kell először találkozni a védőnővel?

„Az első találkozást a 7.-9. hét között javaslom, miután az első ultrahangvizsgálat és nőgyógyászati konzultáció megtörtént. Ekkor anamnézist veszek fel, tájékoztatom a kismamát a várandóssággal kapcsolatos feladatokról, és kiadom a várandóskönyvet, amelyet kizárólag a védőnő állíthat ki.”

Milyen gyakoriak a találkozók?

A kötelező megjelenések száma négy, de általában 4-6 hetente történik konzultáció. Ha fokozott gondozás szükséges, a találkozók gyakoribbak lehetnek. Telefonon és e-mailben is van lehetőség konzultációra, így biztosított a folyamatos kapcsolattartás.

Mi történik a találkozókon?

  • Első találkozó: az első alkalommal súly- és vérnyomásmérés, valamint vizeletvizsgálat történik.
  • 12. heti genetikai ultrahang után: az eredmények megbeszélése és további lépések tisztázása.
  • 18. heti találkozó: általános ellenőrzés, a kismama kérdéseinek megválaszolása.
  • 30. heti ultrahang után: a szülésre való felkészülés elkezdése.
  • 34-37. hét közötti otthoni látogatás: a szülés, szoptatás, babaápolás, és kórházi tartózkodás részleteinek megbeszélése. Kórházfüggő, hogy a listán mi szerepel, mit lehet/kell bevinni szüléshez, illetve a gyermekágyas osztályra, intézményenként más az elvárás.

A kismamák e-mailben is elküldhetik kérdéseiket vagy eredményeiket, ami nagy segítség a dolgozó anyukák számára.

Házhoz látogatások

„A terhesség alatt általában két otthoni látogatás történik: az első a felvétel után, a második a 34-37. hét között, amikor a szülésre, szoptatásra és babaápolásra készítem fel a kismamát.” A középidős találkozókat gyakran távkonzultáció helyettesíti.

Magzatmozgás figyelése

A 33. héttől napi ötszöri magzatmozgás megfigyelése javasolt, ami leginkább étkezések után figyelhető meg. „Ha az étkezés utáni egy órában nem tapasztal egy nagy magzatmozgást a kismama, azt azonnal jelezni kell a védőnőnek vagy a nőgyógyásznak.”

Milyen további tanácsokat ad a védőnő?

Mariann ajánlja a szülésfelkészítő tanfolyamokat, baba elsősegély- és szoptatási oktatásokat, valamint a kismamatornát, ha a várandósság nem magas rizikójú. „Fontos, hogy a kismama ismerje a szülőszobát, és tudja, mire számíthat. Ha ismerem a választott kórház jellegzetességeit, abban is igyekszem segíteni.”

Oszd meg a cikket

Cikkek, amelyek érdekesek lehetnek számodra.