190913_libero_cf3_165-final_desktop

Biztonságos játékok

Hiába veszed meg a legdivatosabb játékokat, a gyerekek sokszor jobban elszórakoztatják magukat a konyhaszekrényben található sütőformákkal, fakanalakkal vagy műanyag konyhai eszközökkel. Ezek igazi kis kincsek lehetnek számukra, azonban fontos ellenőrizni, hogy ezek a játékká avatott tárgyak valójában mennyire biztonságosak a gyerek számára.

Milyen műanyagból készült, mekkora a mérete és (ha valódi játékról van szó), akkor rendelkezik-e CE-minősítéssel? Az Európai Unióban csak CE-jelöléssel ellátott játékok kerülhetnek forgalomba, ami biztosítja, hogy a termék megfelel az uniós biztonsági előírásoknak. Ezeket szigorúan ellenőrzik: a játékok mérete, anyaga, apró alkatrészei, sőt, az elektromos vagy hangot adó részek is szigorú szabályozás alá esnek.

Mire figyelj szülőként?

Ha a gyermeked játékot választ, győződj meg róla, hogy:

• nincs rajta éles vagy hegyes rész,

• nem jelent fulladásveszélyt,

• nincs rajta zsinór vagy más veszélyes alkatrész,

• nem károsítja a hallását.

Használt játékok: Fenntarthatóság biztonsággal 

Használt játékokat vásárolni nagyon jó ötlet fenntarthatósági szempontból! Azonban ilyenkor is mindig ellenőrizd a játékokon található CE-jelzést. Ha olyannal találkozol, ami még a CE-minősítés bevezetése előtt készült, jobb döntés lemondani róla. Ezen felül figyelj arra is, hogy a használt játékok már kopottabbak lehetnek, ami miatt lehet, hogy kevésbé biztonságosak.

Organikus és nem mérgező játékok

Egyre népszerűbbek az organikus, nem mérgező anyagból készült játékok, amelyek szigorúbb előírásoknak is megfelelnek. Ha idősebb gyermeked alkotó tevékenységet végez, győződj meg róla, hogy csak gyerekek számára biztonságos festékeket, ragasztókat vagy modellező anyagokat használ.

Vannak már ehető ételgyurmák, de ezek jelentős mennyiségű sót tartalmaznak, ami nagy mennyiségben fogyasztva nem egészséges. 

TE sokkal szórakoztatóbb vagy, mint bármelyik játék!

Bármilyen szórakoztató is egy játék, semmi sem pótolhatja a közös játékidőt! Gyerekdalokkal, mondókákkal, ujjbábokkal nemcsak szórakozhattok, de a gyermeked beszédkészségét is fejlesztheted. A mesekönyvek, képeskönyvek és fürdőskönyvek pedig újabb örömteli perceket hozhatnak.

Három tipp a játékok rendszerezéséhez

1. Címkézd fel a dobozokat és tárolókat!

Használj olyan címkéket, matricákat, amelyekkel gyereked számára is egyértelmű, hogy melyik játékát hol találja. Így egyszerre lesz könnyű és izgalmas elrakni a játékokat, és egy jó szokást alakítasz ki vele, amit később is hasznosíthat, hiszen így tudni fogja, hogy mindennek megvan a helye.

2. Tegyétek el a játékot, mielőtt egy újat vesztek elő!

Kövesd ezt az óvodákban is használt rutint, a játékok kivétele és elrakása során, segíts a gyereknek kivenni és elrakni az adott játékot, mielőtt kiválasztaná a következőt. Ezzel elkerülhető, hogy az egész napos játékot egy egész estét rendrakás kövesse.

3. Tegyél félre néhány játékot

Ha túl sok játékotok van, tegyél félre néhányat, majd később vedd elő újra. Így a gyerek érdeklődését is fenntarthatod, és mindig izgalmas marad a játék.

A játék biztonságáról gondoskodni fontos, de a közös élmények azok, amelyek igazán maradandóvá teszik a gyerekkort!

Oszd meg a cikket

Cikkek, amelyek érdekesek lehetnek számodra.