A láz a szervezet jelzése: arra figyelmeztet, hogy éppen egy fertőzéssel küzd. Nem is minden esetben javasolt az azonnali lázcsillapítás, szülőként ezért nélkülözhetetlen, hogy tisztában legyél a témakör hátterével.
Cikkünkben a legfontosabb kérdések megválaszolásával járjuk körbe a babaláz és a gyermekláz tudnivalóit. Például megtudhatod, hogy:
Hogy megtudd, beteg-e a gyermeked vagy sem, viszonyítsd az aktuális helyzetet a megszokott, egészséges állapotához! Ha a kisbaba szemmel láthatóan jókedvű, elégedett és úgy eszik, mint szokott, valószínűleg nem áll fenn semmilyen probléma. Ha viszont épp ellenkezőleg, kedvetlennek, bágyadtnak tűnik, bőrpír jelenik meg az arcán, vagy túl melegnek érzed a csecsemő testhőmérsékletét, akkor gyanúsan a láz tüneteivel álltok szemben – így biztosan elérkezett a babalázmérés ideje!
A csecsemő lázának mérésekor az a legfontosabb, hogy pontosan tudd, mikortól számít lázasnak a baba. Szerencsére túl sok plusz információt nem kell megjegyezni, ugyanis minden pont úgy zajlik, ahogyan a felnőtteknél: a baba és a gyermek is akkor lázas, ha a hőmérő 38°C fölötti értéket mutat. Csecsemő-hőemelkedésről vagy baba-hőemelkedésről akkor beszélhetünk, amikor a testhő még nem éri el ezt a számot, de már a közelében jár (37-38°C közötti érték).
Fontos, hogy egyik esetén ssiknél leggyakrabban egy egyszerű megfázás okozza a kellemetlenségeket. em kell megijedni, mert a kicNem ritka, hogy egy nagyobb lázas gyermek boldogan ugrándozik akkor is, amikor egy felnőtt már rég ágynak dőlt volna, ugyanakkor abban sincs semmi, ha a lázas baba nyűgösebb, és rosszabbul alszik, mint máskor.
A láz önmagában nem veszélyes – hiszen ahogyan már említettük –, a szervezet ilyenkor küzdi le a fertőzéseket. Ebből következik, hogy nem minden esetben van értelme a lázcsillapításnak, pláne nem akkor, hogyha a gyerek elég folyadékot iszik, energikus, és általában jól érzi magát. Ennek ellenére, ha azt tapasztalod, hogy nagyon hosszú ideje nem megy le a gyerek láza, vagy láthatóan rossz a közérzete, megpróbálkozhatsz a korának megfelelő lázcsillapító beadásával.
FONTOS: 6 éves kor alatt, orvosi szakvélemény nélkül semmiképp ne használj gyógyszerkészítményt!
Egészségügyi vonatkozásban gyakran beszélünk általános közérzetről, ami egész egyszerűen az egészségi állapot minőségét összegzi. Különösen akkor fontos figyelni rá, amikor a kicsi még nem tudja kifejezni, hogy hogyan érzi magát. A következő állítások a jó közérzet ismérvei, így ezek segítségével könnyedén meg tudod állapítani, hogy van-e okod aggodalomra vagy sincs:
Ha a gyermeked általános közérzete rossz, és a lázcsillapító sem segít, még aznap fordulj orvoshoz! A hat hónapnál idősebb, jó közérzettel rendelkező kölykök otthon is meggyógyulhatnak maguktól, azonban ha a láz hosszú ideig fennáll vagy még magasabbra szökik, irány a szakorvosi rendelő!
Az arra hajlamos gyerekeknél lázgörcs léphet fel, ha gyorsan lázasodnak be. Ilyenkor a test megmerevedik, a végtagokban izomrángás jelentkezik, és rövid ideig akár eszméletvesztés is bekövetkezik. Ezek a rohamok ugyan nem veszélyesek, egy-két percig tartanak csupán, de ettől még ijesztően hatnak. Ha nyugodt tudsz maradni, a gyerek is hamarabb lehiggad, ezért azt javasoljuk, hogy mindvégig legyél a közelében, de végtagjait semmiképp ne szorítsd le! Emellett mindig keresd fel az ügyeletet is, hogy a görcsroham egyéb lehetséges okai kizárásra kerüljenek!
A lázat gyakran náthás fertőzés okozza, de ha annak tünetei nem jelentkeznek, érdemes jobban odafigyelni! Néha csak úgynevezett „háromnapos lázról” van szó, ami teljesen veszélytelen, de fertőző. A látszólag ok nélkül jelentkező lázat más infekció (például húgyúti– vagy fülfertőzés) is okozhatja, ami gyakran gyógyszeres kezelést igényel. Ha semmi nem indokolja a helyzetet, “csak láza van a gyereknek”, mindenképp az orvos meglátogatása lesz a megoldás!
Ha a fentiek elolvasása után mégsem vagy benne biztos, hogy mekkora a baj, akkor feltétlenül fordulj orvoshoz! Ő fog tudni biztos információt mondani a témában, hogy a lehető legjobban meg tudd védeni a pici egészségét.